Mesevilág cérnával rajzolva

 ...hogy miért mesevilág és miért cérnával rajzolva?

Sokan jöttetek újak a fb oldalamra mostanában, van néhány dolog amiről már régen meséltem. 

Sok éve, amikor még nem volt fb ( lehet egyszer majd úgy írjuk Fb.e; Fb.u) elkezdtem keresgélni, hogyan tudnék egyedit alkotni. Mondjuk, hogy ma már nincs új a nap alatt. De vannak kombinációk, technikák amiket pároztatni lehet.  Hátha születik belőle valami jóság. 

Ilyen jóféle kapcsolódás a textilfestés és a szabad gépi tűzés, ismertebb nevén kukacolás. Így készülnek a képeim, végülis a varrógéppel, a cérnával megrajzolom őket. Ez nem hímzőgép, nem egy program. Sima háztartási varrógép egy szabad gépi tűző talppal.


A táskákra készült képeim teljesen egyediek, két teljesen egyforma nem készül. A házikókat nem rajzolom elő, a kislányos képeket is csak nagy vonalakban. 

Ezek a képek azonban sérülékenyek, legfőképpen néhány év alatt bekoszolódnak és egy ilyet dörzsölni, áztatni, mosógépbe tenni nem lehet. Ezért gyerekeknek nem is szoktam ajánlani.

Nem mindegyik kép, minta alkalmas bármire, a kidolgozott méreteken sokat nem tudok módosítani. A szabad gépi tűzés egyik alapelve, hogy a textil nagy része varrott, nincsenek kitöltetlen terek. Ezért túl nagy képet nem tudok készíteni. Vagyis tudok, végülis készült már 2,5 méteres falvédő is házikókkal. De borzasztó időigényes volt. 


És túl kicsi képet sem tudok készíteni. Végülis ez sem teljesen igaz, mert varrtam kb 5 cm-es házikós kulcstartókat, de bármit ès túl részletesen kicsiben nem tudok varrni.

Hogy miért házikók? Fogalmam nincs, tényleg. És miért mesevilág? Én minden házikós képemet mesésnek látom.  Azt gondolom, el kell rugaszkodnunk néha a valóságtól, az egyenes falaktól, a túl szabályos és túl szürke világunktól. Egyszer valaki azt mondta, hogy én álomvilágban élek, rózsaszín felhőkről akarok lábat lógatni. Pedig felnőtt ember így nem tehet, így nem lehet élni. Én meg azt gondoltam, hogy lehet, még akkor is, ha az utunk nehézségeken át vezet. Olyankor pedig pont hogy a mesék tudnak segíteni. 

És nem csak házikós képek készülnek, hanem valóban mesések is. 


Néha egy-egy házikós képhez mesét írok, kis történetet a lakókról, elképzelt világról, vagy épp a sajátomról. Volt olyan is, hogy én elkezdtem, az olvasók pedig folytatták. A kedves szlogent: “mesevilág cérnával rajzolva”, ezt is tőlük kaptam, örömmel használom azóta. A házikókat varrva és akvarellel festve is készítem már. 



A varrott házikókból faliképek is készülnek. Bár én használati tárgyakat szeretek készíteni, de tudom, hogy az is lehet hasznos, ha egy nehéz nap után a lelkünkre hat valami szép vagy kedves. 

És hogy miért kislányok? Ezt tudom biztosan. Amikor az én kislányom meghalt, akkor kezdtem rajzolni. Terápiának indult, őt rajzoltam sokféleképpen. Kendővel a fején, vékonyka lábaival… 



Aztán alakítottam rajta, gondoltam elég ha én tudom hogy ő van a kislányok mögött. És aztán sokan elkezdték magukat belelátni, legyen szőke, göndör, hosszú, egyenes haj, szemüveg, milyen színű ruha, stb. A kislányokat varrtam is, akvarellel festettem is. 




Majd az akvarell képekből határidőnapló lett, színező füzet és textilnyomatok. Így már apróbb dolgokat is tudtam készíteni a nyomott mintákból. Idén végül beruháztunk a családdal egy olyan nyomtatóra, amivel én magam tudom különféle termékekre nyomtatni a festményeimet. 




Rengeteg lehetőség rejlik ebben, mindenfélével is kísérletezünk. Néhány féle textilre is tudunk nyomtatni, így most már nyomott mintás táskák is készülnek majd. Ez gyorsabb és valamivel olcsóbb megoldás. A varrott mintás táskákra elég sokat kellett várni mindig is, mert nem tudok, nem is akarok bármit bármikor varrni, festeni. Hangulatfüggő az alkotás és én megengedem ezt már magamnak. Vannak olyan élethelyzetek, amikor az ember átértékel, más lesz a fontossági sorrend. Ez persze nem jelenti azt, hogy többet nem varrok szabad gépi tűzéssel táskára mintát, csak azt, hogy bővítem a kört. 



2024-ben a negyedik sorozat akvarell kép készült és a negyedik Virágnak világa határidőnapló, a kislányos, erőállatos, mesés házikós után most a virágos házikókkal. 



És a végére hagytam a szépeket, a mesés Tündérkabátokat. Ezt a nevet is kaptam valakitől, örök hálám érte. 
Épp ma jött elém a 4 éves emlék, a fekete-kék Tündérkabátról. Azóta alig varrtam párat, pedig rengeteg anyag várja szép sorsát. 
A kabátok fő jellemzője, hogy sokféle anyag kombinációjából készülnek, egymásra, egymás mellé applikálva a különböző textúrájú, színű, mintájú anyagokat. Csipkékkel, szalagokkal díszítve szintén szabad gépi tűzött minták sora díszíti őket, mindenhol kis titkos részletekkel. A kabátok teljesen egyediek, tavaszi-őszi viseletre alkalmasak, nem vízállóak. 




Hát ez a mesevilágom, cérnával rajzolva, akvarellel festve. Házikókkal, kislányokkal, textilekkel, nyomatokkal, egy csipetnyi varázslattal, gondos odafigyeléssel. Azért, mert szeretem, azért, hogy örömet szerezzek.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cérnarajzos táskák